03 Čína sa púšťa do strojnásobenia výroby etanolu | Biopalivá - všetko o kvapalných biopalivách

Čína sa púšťa do strojnásobenia výroby etanolu

Zásadný krok k znižovaniu emisií v doprave, pre ktorý sa rozhodla Čína, sa bude realizovať prostredníctvom celoplošného využívania etanolu ako biopalivovej zložky v benzíne. Čína tým dala jasne najavo, že chce ísť cestou dekarbonizácie. Bude to pre Európu výzva alebo ostane mlčky zahanbená v ďalekom závese za Čínou?

Koncom roku 2018 Dou Kejun, vládny výskumník Čínskeho národného centra pre obnoviteľné zdroje energie, tlmočil zámery Číny pri prechode na ekologickejšie palivá: „Čína buduje nové biopalivárske podniky a plánuje zrekonštruovať závody na výrobu etanolu s výrobnou kapacitou 6,6 milióna ton biopalív ročne.“ Pre porovnanie – v roku 2017 dosiahli vo výrobe etanolu kapacitu na úrovni 2,8 milióna ton.

Ilustračné foto

Čína bude od roku 2020 vyžadovať od dodávateľov palív, aby do nich povinne primiešavali biopalivá. Takéto rozhodnutie bude vyžadovať, aby Čína zvýšila svoju výrobnú kapacitu až na 15 miliónov ton ročne. Tu vzniká zaujímavá príležitosť pre zahraničných výrobcov biopalív, pretože je málo pravdepodobné, že Čína dokáže v tak krátkom čase vybudovať kapacity a vykryť požadované objemy prostredníctvom domácej výroby etanolu. "Bude to skvelá príležitosť pre amerických a brazílskych producentov etanolu," povedal Feng Wensheng, manažér hlavného výrobcu Henan Tianguan Group Co Ltd. Ako zároveň ďalej dodal: „Priemysel by mal lobovať u vlády za zníženie ciel na dovoz kukurice a uvoľnenie dovoznej kvóty.“ Do budúcna sa zároveň očakáva, že najvýznamnejšou surovinou pre výrobu etanolu bude obilie.

Ilustračné foto

V niektorých častiach krajiny sa na výrobu biopalív využíva okrem kukurice  aj obilie, cirok a ryža. V Číne je podľa vyjadrenia Feng Wenshenga dostupných približne 7 miliónov ton výrobných kapacít liehovarov, z ktorých časť je možné použiť na výrobu biopalív.

Použité zdroje:

1. https://www.reuters.com/article/us-china-ethanol/china-set-to-triple-its-ethanol-production-capacity-government-researcher-idUSKBN1OA0FH

2. https://biofuels-news.com/display_news/14230/china_to_triple_ethanol_production_by_2020/