12 Energie-portal.sk: Zdanenie "otepľujúcich" potravín by mohlo ročne zachrániť pol milióna ľudí | Biopalivá - všetko o kvapalných biopalivách

Energie-portal.sk: Zdanenie "otepľujúcich" potravín by mohlo ročne zachrániť pol milióna ľudí

30.11.2016

Štvrtina celkových emisií skleníkových plynov pochádza z výroby potravín, hlavným zdrojom je chov dobytka.
Zdanením emisií skleníkových plynov z výroby potravín by sa dalo predísť vzniku asi takého množstva emisií, aké v súčasnosti globálne produkuje letectvo. Zdravšie stravovanie by mohlo zachrániť životy pol milióna ľudí, ktorí ročne zomrú na chronické ochorenia.

Výskumníci z Oxfordu, konkrétne z Oxford Martin Programme on the Future of Food, v spolupráci s International Food Policy Research Institute z Wanshingtonu DC vo svojej štúdii prinášajú prvú ucelenú analýzu dôsledkov, ktoré by malo na emisie skleníkových plynov a zdravie ľudí potenciálne uvalenie daní na emisie z potravín.

Menej mäsa v našom jedálničku
Zníženie emisií by z veľkej časti vyplývalo z nižšej spotreby produktov živočíšnej výroby. Keďže sú zdrojom značného množstva emisií, ich cena by výrazne narástla. Napríklad hovädzie mäso by muselo zdražieť o 40%, ceny mlieka a ostatných druhov mäsa by sa zvýšili o 20% a výrazne by vzrástli aj ceny rastlinných olejov.
Výskumníci odhadujú, že v dôsledku zvyšovania cien by klesla spotreba potravín, pri výrobe ktorých vzniká veľké množstvo emisií, a to o okolo 10%. Vedúci výskumu, Dr Marco Springmann, hovorí, že keď budú mať ľudia zaplatiť za biftek o 40% viac, asi si rozmyslia ako často si ho dajú.
„Ceny potravín sú citlivou témou," hovorí Dr Springmann.

V štúdii výskumníci vypočítali koľko emisií sa vyprodukuje pri výrobe rôznych druhov potravín a analyzovali poškodenie klímy, ktoré by podľa nich tieto emisie spôsobili. Pozreli sa tiež na zmeny v spotrebe jednotlivých produktov, ktoré by boli výsledkom zvyšovania cien potravín a na zmeny pravdepodobnosti úmrtia na chronické ochorenia súvisiace so stravovaním, akými sú napríklad cukrovka 2. typu, srdcovo-cievne ochorenia, mŕtvica či rakovina.
Následne na to porovnali rôzne cenové režimy, medzi ktorými bol aj jeden, v ktorom ku všetkým cenám potravín bolo pripočítané aj potenciálne zdanenie na základe množstva emisií, ktoré vzniknú pri výrobe konkrétnej potraviny. V inom cenovom režime boli zase daňové príjmy použité na odškodnenie spotrebiteľov za vyššie ceny potravín a na dotáciu spotreby ovocia a zeleniny.
Dr. Springmann dodáva, že cieľom štúdie bolo zistiť, či by emisie z produkcie potravín mohli byť spoplatnené bez ohrozenia zdravia ľudí.

S prihliadnutím na chudobnejších
Výsledky výskumu ukazujú, že ak by bolo zavedené spoplatnenie emisií z výroby potravín, v roku 2020 by sme mohli predísť vzniku asi miliardy ton skleníkových plynov. Autori štúdie však zdôrazňujú, že v takom prípade by bolo potrebné zaistiť, aby tieto opatrenia nemali negatívny vplyv na osoby s obmedzenými finančnými prostriedkami.

Originál článok tu.