Ceny ropy sú na svojom minime, lacná ropa spôsobila zlacnenie pohonných hmôt. Čo však spôsobí dlhodobo lacná ropa na životnom prostredí? V decembri 2015 sa svetové mocnosti stretli v Paríži na klimatickom summite, kde sa rokovalo o každé percento zníženia esmisií. Ako ceny ropy ovplyvnia postupný prechod na alternatívne palivá?
Prečítajte si celý článok tu
Až 4 miliardy ľudstva sú ohrozené nedostatkom vody, a nejde len o Indiu a Čínu, ohrozený je aj Londýn. Najnovšie správy potvrdzujú fakt, že štvrtinu spotreby vody zhltne produkcia mäsa. Ľudstvo bohatne a dopriava si čoraz viac mäsa. Výroba 1 kg hovädzieho = viac než 15 000 litrov vody, najmä na zavlažovanie pasienkov.
Prečítajte si celý článok tu
Na globálnom otepľovaní sa podieľa prevaha výsadby ihličnatých lesov v Európe, uvádza štúdia zverejnená v časopise Science. Dnešný les, v ktorom sa napríklad aj dobre hospodári, zachytáva menej uhlíka ako prirodzené lesy v 18. storočí, hovorí členka francúzskeho vedeckého tímu.
Prečítajte si celý článok tu
Správa Spoločného výskumného centra EÚ (JRC) prekvapivo hovorí, že po desaťročí rýchleho globálneho nárastu emisií oxidu uhličitého, pri ktorom sa emisie zvyšovali každý rok v priemere o 4 %, sa v posledných rokoch ich nárast konečne začal zmenšovať.
Prečítajte si celý článok tu
Generálny tajomník NATO A. F. Rasmussen píše: EÚ je silne závislá od zahraničnej ropy. Ak únia neotočí kormidlo a nezvýši svoju produkciu alternatívnych energií - vrátane biopalív, čo je možnosť, ktorú už dlho zanedbáva - bude do r. 2030 z cudzích zdrojov pochádzať približne 95 % jej ropy.
Prečítajte si celý článok tu