AKTUÁLNE

A RESCUE OPERATION FOR PALM OIL BIOFUELS TABLED BY THE COMMISSION

Palm oil in EU cars is a threat for forests and peatlands across the globe, thus, its contribution should not be counted towards EU climate and transport decarbonisation targets. Despite the scientific evidence, the European Commission is proposing to the European Parliament and Council a rescue operation for palm in a draft decision (1) aiming at implementing the Renewable Energy Directive (RED2) agreed among the co-legislators last year.

Prečítajte si celý článok tu

Čína sa púšťa do strojnásobenia výroby etanolu

Zásadný krok k znižovaniu emisií v doprave, pre ktorý sa rozhodla Čína, sa bude realizovať prostredníctvom celoplošného využívania etanolu ako biopalivovej zložky v benzíne. Čína tým dala jasne najavo, že chce ísť cestou dekarbonizácie. Bude to pre Európu výzva alebo ostane mlčky zahanbená v ďalekom závese za Čínou?

Prečítajte si celý článok tu

Reuters.com: China set to triple its ethanol production capacity: government researcher

GUANGZHOU, China (Reuters) - China is set to more than triple its ethanol production capacity by 2020, a government researcher said on Tuesday, with demand for the commodity expected to surge as the country shifts toward cleaner fuels. The nation is currently building or seeking approval for new ethanol plants with capacity to produce 6.6 million tonnes of the biofuel a year, Dou Kejun, a researcher at the China National Renewable Energy Centre, told an industry event in the country’s south.

Prečítajte si celý článok tu

Inovatívny medzinárodný projekt Enviral, a.s. z oblasti biotechnológií už odštartoval

Zástupcovia oddelení Oddelenie výskumu a vývoja (R&D) a Oddelenie Európskych fondov a verejných zdrojov (EFaVZ) z divízie strategického rozvoja (DSR) spoločnosti ENVIRAL, a.s. sa zúčastnili úvodného "Kick-off" meetingu k projektu EXCornsEED v Ríme, konaného v dňoch 14. a 15. júna 2018.

Prečítajte si celý článok tu

Naše ciele

Na pôde EÚ prebehli v apríli 2015 revízie pravidiel biopalivového priemyslu.
V najbližších mesiacoch vstúpi v Európskej únii do platnosti smernica, že do roku 2020 má byť v spotrebovaných motorových palivách (benzíne a nafte) v doprave primiešaných 7% biopalivovej zložky prvej generácie a zvyšné 3% z druhogeneračných biopalív a zelenej obnoviteľnej elektriny.


Chceme seriózne diskutovať o biopalivách, o ich výhodách, ale aj nevýhodách a perspektívach. Chceme prinášať novinky, zaujímavosti i legislatívne podnety, zvýšiť informovanosť a hľadať optimálne riešenia.


Vo výrobe biopalív prvej generácie vidíme veľký prínos, v druhej generácii biopalív zas veľký potenciál.

Tri generácie biopalív

Biopalivá I. generácie sa dajú pripraviť z cukornatých plodín (cukrová repa, cukrová trstina), zo škrobnatých plodín (zemiaky, obilniny) a z olejnatých plodín a živočíšnych tukov (repka, sója, slnečnica, palma olejová, bravčový tuk).

Ďalším variantom zdrojov pre biopalivá sú tzv. lignocelulózové suroviny, presnejšie drevo, odpad z lesa, lístie, kôra, slama. Tieto biopalivá sú známe ako II. generácia. Do III. generácie biopalív radíme tie, ktoré sa budú v budúcnosti vyrábať z morských rias, alebo zo siníc.

viac o troch generáciach biopalív