1 Spory o nepriamom dosahu zmien vo využívaní pôdy (ILUC) konečne vyriešené? | Biopalivá - všetko o kvapalných biopalivách
Webstránka nie je aktualizovaná a slúži výhradne na archívne účely

Spory o nepriamom dosahu zmien vo využívaní pôdy (ILUC) konečne vyriešené?

Euractiv.sk: Biopalivá nemusia mať nepriaznivý vplyv na životné prostredie
19.1.2015

Krajiny EÚ môžu zvýšiť výrobu biopalív iba s minimálnym dopadom na životné prostredie, tvrdia vedci z Utrechtskej Univerzity.

Biopalivá sú považované za najdôležitejšiu zelenú alternatívu klasických fosílnych palív, čelia však kritike najmä kvôli zaberaniu poľnohospodárskej pôdy.
V dôsledku pestovania plodín na výrobu biopalív sa čoraz viac zalesnených plôch premieňa na ornú pôdu, čo sa v európskom žargóne nazýva nepriamy dosah zmien vo využívaní pôdy (ILUC).
Európska komisia na základe záverov približne 15 štúdií o výrobe rôznych druhov biopalív predpokladá, že v priebehu 10 rokov by mohla Európa v dôsledku ILUCu prísť až o 4,5 milióna hektárov pôdy, čo je približne veľkosť Dánska. Výrubom lesov a zelených porastov planéta navyše prichádza o prirodzené „lapače" uhlíka.
Ekologickí aktivisti a politici sa preto snažia nájsť riešenie na zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie bez vplyvu na využívanie pôdy.
Vedci z Utrechtskej Univerzity prišli so štúdiou, na základe ktorej tvrdia, že ILUCu sa dá zabrániť, ak sa budú biopalivá produkované na nedostatočne využívaných pôdach. V dôsledku európskej poľnohospodárskej politiky sa totiž nevyužíva všetka dostupná orná pôda v EÚ.
Vedci preukázali, že biopalivá sa môžu pestovať bez rizika ILUCu a svoje tvrdenia overili na prípadoch Poľska, Maďarska, Rumunska a Indonézii.
„Ukázalo sa, že napríklad v Poľsku môžeme vypestovať dostatok biopaliva tzv. druhej generácie na už existujúcej ornej pôde. Nevzniká tak riziko ILUCu," vyhlásil utrechtský vedec Birka Wicke.
Výskum preukázal, že napríklad v Maďarsku by sa vďaka implementácii odporúčaní mohlo vyprodukovať 1,2 až 5,2 miliárd litrov bioetanolu z kukurice, ktorý by nemal nepriamy dosah na zmenu využitia pôdy.
Európska asociácia obnoviteľného etanolu (ePure) považuje túto štúdiu za prelomovú. „V Európe je masívny potenciál na udržateľnú výrobu biopalív s minimálnym alebo žiadnym rizikom ILUCu. Musíme taktiež zobrať do úvahy výhody, ako je tvorba pracovných miest, lepšie využívanie zdrojov a redukcia emisií skleníkových plynov v doprave," naznačili generálny riaditeľ ePure Robert Wright.
Utrechtskí vedci krajinám EÚ odporučili zvýšiť investície do agri sektora, celkovo prehodnotiť stratégiu európskeho poľnohospodárstva, ako aj zvýšiť produktivitu a efektívnosť tohto odvetvia.
Výskum sa uskutočnil s finančnou podporou holandského Ministerstva infraštruktúry a životného prostredia.

 

Odkaz na článok