Biodiesel a bioetanol – to sú biopalivá, ktorých sa na Slovensku vyrába najviac. Využívajú sa na to obnoviteľné suroviny – rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Práve biopalivá majú byť aspoň čiastočnou ekologickou alternatívou k doteraz najviac využívanému zdroju pohonných hmôt, ktorým je ropa. Objavujú sa však aj názory, že ich produkcia má aj nežiaduce vedľajšie efekty.
Prečítajte si celý článok tu
Priemysel výroby biopalív je mladé odvetvie, veď jeho začiatky siahajú do prvej polovice minulého desaťročia, ale napriek tomu v súčasnosti významne ovplyvňuje dianie na agropotravinárskom a energetickom trhu, a má aj nemalý podiel na tvorbe zamestnanosti či hrubého domáceho produktu.
Prečítajte si celý článok tu
V debatách európskych inštitúcií o obmedzení biopalív prvej generácie sa 5% strop navrhnutý minulý rok navyšuje. Priemysel argumentuje stabilitou pre investície a pracovné miesta, environmentalisti trvajú na škodlivých účinkoch neudržateľného rozvoja.
Prečítajte si celý článok tu
Do biopalivového odvetvia na Slovensku sa zatiaľ preinvestovalo 140 miliónov eur. Podľa Združenia pre výrobu a využitie biopalív, vďaka týmto investíciám vzniklo priamo i nepriamo viac ako 1 500 pracovných miest. Ročne sa na Slovensku vyprodukuje 130 tisíc metrov kubických bioetanolu a 100 tisíc ton biodieselu. "Slovenský biopalivový priemysel sa radí na popredné miesta medzi novými členskými štátmi EÚ," uviedlo združenie.
Prečítajte si celý článok tu