4 Roľnícke noviny: Projekt nového výskumného centra v Nitre | Biopalivá - všetko o kvapalných biopalivách

Roľnícke noviny: Projekt nového výskumného centra v Nitre

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič a rektor SPU prof. Peter Bielik, PhD., podpísali dňa 15. apríla 2013 zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na projekt Vybudovanie výskumného centra „AgroBio Tech“ s celkovou schválenou výškou nenávratného finančného príspevku 24 993 512,29 Eur, pričom celkové oprávnené výdavky projektu boli schválené vo výške 26 308 960, 30 Eur.
Projekt bol predložený v rámci operačného programu Výskum a vývoj, prioritná os 2 Podpora výskumu a vývoja, opatrenie 2.2 Prenos poznatkov a technológií získaných výskumom a vývojom do praxe. Partnermi projektu sú Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre a Ústav genetiky a biotechnológií rastlín SAV v Nitre. Realizovaný bude od apríla 2013 do júna 2015.

Nové laboratóriá a prístroje

Podporenie projektu je výsledkom dlhoročných snáh univerzít, Slovenskej akadémie vied aj Centra výskumu živočíšnej výroby o vybudovanie spoločného výskumného centra. Strategickým cieľom projektu je vybudovanie komplexného, inovačného a kompetenčného regionálneho výskumného centra v oblasti agrobiológie, agroekológie, biotechnológie a bioenergetiky. V priestoroch každého zo zúčastnených partnerov budú samostatné centrá, do ktorých budú zaobstarané najmodernejšie prístroje, laboratórna technika a doplnkové vybavenie potrebné pre realizáciu výskumných projektov v uvedených oblastiach. Súčasťou projektu je aj rekonštrukcia dvoch objektov v areáli SPU, v ktorých vznikne 31 špecializovaných laboratórií, a aj prednáškové a rokovacie miestnosti zamerané na prenos inovácií. Na Univerzite Konštantína Filozofa vznikne 5 laboratórií a Ústav genetiky a biotechnológií rastlín SAV zrekonštruuje niektoré laboratóriá a dokúpi potrebné prístrojové vybavenie. Z rozpočtu projektu bude do rekonštrukcií a stavebných prác investovaných 8,5 mil. Eur, ostatné prostriedky budú použité na obstaranie prístrojovej techniky a doplnkového vybavenia. Obidve univerzity sa na projekte podieľajú 5-percentným spolufinancovaním. Projekt by mal byť ukončený a laboratóriá spustené do prevádzky v roku 2015.

Trvalá udržateľnosť projektu

Takéto špičkovo vybavené centrum bude poskytovať priestor pre realizáciu výskumných projektov, spájanie vedcov, vytváranie sietí pozostávajúcich zo špičkových odborníkov európskeho a svetového významu, zabezpečenie prieniku vedných disciplín, čo je rozhodujúce z pohľadu praktického využitia výsledkov výskumu. Centrum napomôže k interdisciplinarite a konkurencieschopnosti pracovísk, produkcii nových poznatkov a ich difúzii do praxe, ako aj zvýšeniu atraktivity slovenského poľnohospodárskeho výskumu a vedecko-výskumnej spolupráce v regióne.
Už počas budovania materiálnotechnickej základne pre výskum budú jednotliví partneri pripravovať návrhy na národné aj medzinárodné projekty, ktoré by mohli byť podporené z rôznych zdrojov, akými sú napríklad vedecké a výskumné rámcové program, Dunajská stratégia, či programy rôznych organizácií na európskej úrovni. V centre sa počíta aj s vytvorením nových pracovných miest – na SPU 5 nových trvalých pracovných miest a 9 miest pre zahraničných expertov, na UKF 5 trvalých pracovných miest, 5 miest pre externých expertov a jedno pre experta zo zahraničia. Poskytne to hlavne príležitosti pre uplatnenie absolventov doktorandského štúdia oboch univerzít. Centrum bude mať prepojenie aj na vzdelávací proces študentov obidvoch univerzít všetkých troch stupňov, opäť hlavne pre doktorandov.

Prepojenie s praxou

Ako uviedol rektor SPU v Nitre, prof. Peter Bielik, toto spoločné centrum bude priestorom na transfer poznatkov a inovácií v rámci vytvoreného Zeleného klastra, do ktorého sa hľadajú a oslovujú partneri - podniky a inštitúcie pôsobiace v regióne Nitry, ako sú poľnohospodárske inštitúcie, poľnohospodárski prvovýrobcovia, potravinárske podniky, podniky služieb. Predpokladá sa aj zapojenie podnikov mimo poľnohospodárskeho a potravinárskeho sektora, napríklad z oblasti bioenergetiky, chemického alebo farmaceutického priemyslu. Takisto sa tu vytvára priestor na vznik ďalších inštitúcií, tzv. spin-off firiem (podnikateľské subjekty založené za účelom komercializácie duševného vlastníctva vytvoreného vo výskumnej organizácii, pozn. aut.), ktoré by vznikli v rámci univerzít a ústavu SAV. Využívanie poznatkov v praxi a udržateľnosť projektu je tu rozhodujúca.

Zamerania výskumu

V laboratóriách SPU sa výskum bude zameriavať na viaceré oblasti. Jednou z nich je oblasť biotechnológií potravín a experimentálne biotechnológie, v rámci ktorých sa bude výskum zameriavať na technologické postupy výroby potravín, modelovanie postupov výroby potravín, využívanie netradičných a alternatívnych surovín, ktoré nesú biologicky aktívne látky pozitívne pôsobiace na konzumentov. V laboratóriu výživy ľudí bude možné overiť účinky týchto potravín na ľudský organizmus. Pre tieto laboratóriá bude zakúpený napríklad transmisný elektrónový mikroskop, sekvenátor druhej generácie na genetické analýzy a systémyTrv na hodnotenie funkčnosti biologických systémov mikroorganizmov a buniek. Ďalšími oblasťami sú bioenergetika a ekonomické štúdie. Výskumné projekty budú zamerané na komplexné riešenie energetického využívania biomasy a biopalív, čomu sa pracovníci Technickej fakulty SPU venujú už niekoľko rokov. Nové pracovisko je navrhnuté na testovanie splyňovania biomasy a výroby biopalív druhej generácie, ktoré majú oveľa vyššiu energetickú hodnotu. Z niektorých druhov biomasy bude možné vyrábať kvapalné biopalivá ako náhradu za uhľovodíkové palivá typu nafta alebo benzín. Ďalšie laboratórium bude umožňovať simuláciu prevádzkových podmienok mobilnej techniky, využívania vyrobených tekutých biopalív a skúmať ich vplyv na výkonové parametre a emisie. Tretie laboratórium bude zamerané na využívanie tvarovaných biopalív v kotloch, ich energetickú hodnotu a vplyv na životné prostredie. Smerovanie na biopalivá druhej generácie je veľmi aktuálne a doterajšie výsledky potvrdzujú, že je to dobrá efektívna cesta aj v podmienkach Slovenska, kde by podľa odhadov mohla biomasa vykryť až 20% spotreby energie na Slovensku.

Laboratóriá v Ústave genetiky a biotechnológií SAV budú zamerané na molekulárne šľachtenie rastlín a reprodukčnú a vývinovú biológiu, GMO technológie, testovanie prítomnosti alergénov v potravinách. Laboratóriá na UKF sa budú špecializovať na sledovanie vplyvu stresových faktorov na organizmy, analýzy záťažových environmentálnych biotických aj abiotických prvkov a ich vplyvy na produktivitu rastlín.

Nové výskumné centrum by malo prispieť k podpore a zvyšovaniu produkcie kvalitných bezpečných domácich potravín a vytvoreniu podmienok dynamizáciu poľnohospodárskej výroby na Slovensku. Tento veľký výskumný priestor má v Nitre tradíciu a s realizáciou projektu má pred sebou aj budúcnosť.